Uzmanlara göre özgeçmişleri sıkıcı yapan 8 özellik

Hem işveren hem de çalışanların beklenti ve ihtiyaçlarının sürekli olarak değiştiği günümüzde, hazırladığımız özgeçmişle işe alım uzmanını etkilemek artık eskisi kadar kolay değil. CV hazırlarken sık yapılan hatalara düşmemek, o güne özel değişiklikleri ve beklentileri hesaba katmak gerekiyor. İşte sizin için bir özgeçmişin etkisinin azalmasına neden olan bazı sıkıcı faktörleri derledik… 

Özgeçmiş, bir anda işe alım uzmanını etkileyerek karar verme sürecini olumlu etkileyebildiği gibi aynı hızla o adayı gözden çıkarmaya da neden olabilir. Hazırlığı kolay gibi gözükse de işte bu gücü nedeniyle özgeçmişi hafife almamak, bazı hatalardan ve sıkıcı detaylardan mutlaka kaçınmak gerekiyor. Uzmanların gözüne çarpan ve işe alım sürecini negatif olarak etkileyen bazı püf noktalarına mutlaka dikkat etmek oldukça önemli.

Çok uzun 

Siz CV’nizi detaylarla bezeyerek çok iyi yaptığınızı düşünseniz de bilmelisiniz ki kimsenin onları okuyacak vakti yok. Uzun cümleler, arka arkaya sıralanmış uzun paragraflar işe alım uzmanının ilgisini çekmiyor. O aksine sadece önemli detaylara göz atacak ve 30 saniye içinde incelemesini tamamlayacak. Uzmanlara göre tek sayfa CV iyi, 3 sayfayı bulan bir özgeçmişin şansı ise oldukça düşük. 

Sadece düzyazı 

Uzun uzun düzyazıyla dolu bir CV de hoş karşılanmıyor. Arada maddelemelere de mutlaka yer vermeli, uzaktan bakınca hikâye yazmış görünümü veren bir özgeçmişten uzak durmalısınız. Özgeçmişinize sadece bir süre için göz atılacağını düşünürseniz, kısa ve etkili maddeler becerilerinizin çok daha iyi fark edilmesini sağlar. 

Fazla jenerik 

Özgeçmişinizin fark edilmesini istiyorsanız daha yaratıcı olmayı, jenerik bir CV içeriğinden uzak durmayı tercih etmelisiniz. Bunun için iş tanımınızı gerçekten iyi okumalı, detayları iyi anlamalısınız. Özgeçmişinizi infografik olarak tasarlayabilir, maddelemelerle, az ve öz bilgiyle kurgulayabilirsiniz. 

Kibir 

İş deneyimlerinizden ya da aldığınız eğitimlerden elde ettiğiniz başarıları ortaya koymalısınız. Ancak bu noktada kibirli olmamak, işveren bakış açısını düşünerek hareket etmek oldukça önemli. Pozisyonunuzda veya organizasyonunuzda neyin önemli olduğunu anlamanız gerekir, böylece kendi örneklerinizi eşleştirebilirsiniz. İşletmeler için başarılar genellikle üç kategoriye ayrılır: kârı artırmak, maliyetleri düşürmek ve süreçleri hızlandırmak. Ancak, organizasyonun türüne bağlı olarak, hizmet veya ürünleri sıkı bir bütçeyle yürütmek için başka alanlarda da başarılı olmanız gerekebilir. 

Diğer deneyimleri hafife almak 

Özgeçmişinize neleri eklediğinize dair seçici olmanız gerekir, ancak daha mütevazi rollerden, gönüllü işlerden veya dış etkinliklerden de söz etmeyi unutmayın. Katıldığınız üniversite kulübü tek başına yeterli olmayabilir. Ama diğer becerilerinizle size dair etkili bir izlenimin oluşmasına yardımcı olur. Farklı becerilerinizin dikkat çekeceğini unutmayın. 

Yüzeysel bir dil 

“Çok başarılıyım”, “İyi bir takım oyuncusuyum”, “Titizim”, “Analitik olarak oldukça beceriliyim”… Bu tür cümleler karşınızdaki kişi seni iyi tanımadığı için genellikle etkisiz, hatta sıkıcıdır. Bu nedenle becerilerinizi yüzeysel ifadelerle değil de varsa rakamsal veriler ya da örneklerle desteklemeniz önemlidir. Bu şekilde inandırıcılığınız ve etkiniz artar.  

Gereksiz detaylar 

Özgeçmişinizdeki her bilginin mutlaka karşı tarafı ilgilendiren, bilinmesi kritik, ilgi çekici bilgiler olması gerekiyor. İşinizle alakası olmadığını düşündüğünüz her detay gereksizdir ve boşuna yer kaplayarak özgeçmişinize olan ilginin dağılmasına neden olur. Eğer yazın çalıştığınız kafenin işi almana bir etkisi olmayacağını düşünüyorsanız bunu özgeçmişinize eklememelisiniz. 

Anahtar kelimelere yer vermemek 

Eğer online olarak başvuru yapıyorsanız, bir sonraki aşamaya geçebilmek için özgeçmişinizin doğru anahtar kelimeleri içermesi gerekir. Anahtar kelimeler, işe ve sektöre özel ifadeleri ve terminolojiyi kapsar. Belirli nitelikleri veya uzmanlık alanlarını içerebilir. Bunların ne olduğunu tanımlamak için iş açıklamasını iyice kontrol edin ve bu kelimeleri özgeçmişinize doğal bir şekilde dahil ettiğinden emin olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir