Seyahat etmeyi sevenler için tercih edilebilecek 10 meslek

Eğer aktif biriyseniz, hareket halinde, gezerek, insanlarla etkileşimde bulunarak çalışmak tam size göreyse, üretkenlik adına meslek seçerken bu özelliğinizi mutlaka dikkate almalısınız. Şanslısınız ki bugün ofis dışında da yapılabilen, gezerek para kazandıran pek çok meslek var. Sizin için araştırdık… 

Bazıları için bir ofiste 9-5 çalışmak güvenli ve konforludur. Bu şekilde kişi daha verimli çalışır, gün bitince evine gitmenin keyfini yaşar. Bazıları içinse, tabiatı gereği dışarıda olmak, aktif bir şekilde gezerek ve etkileşimde bulunarak çalışmak uygundur. Bu şekilde daha üretken ve başarılı olurlar. Eğer siz de ikinci gruba giriyorsanız ya da hangi grupta olduğunuza henüz karar vermediyseniz, bu mesleklere göz atarak fikir yürütebilirsiniz. 

İşte seyahat ederek yapılabilecek meslekler:

İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık 

Ofis içinde çalışan inşaat mühendisleri ve mimarlar olduğu gibi, yurt içi ya da yurt dışı projelerden sorumlu olarak sürekli hareket halinde olan inşaat mühendisleri ve mimarlar da var. Bu meslekler hem ortalamanın üzerinde kazançları hem de seyahat ederek çalışma imkânı vermeleri dolayısıyla öne çıkıyorlar. 

Gemi Çalışanı 

Kim bir gemide çalışmak istemez ki? Bu bir tatil (cruise) ya da taşıma gemisi olabilir. Bu tür bir gemide çalışmak hem denizde olmak, hem de birbirinden uzak ve farklı ülkeleri görmek açısından son derece cazip. Gemilerde yapacağınız çok fazla meslek var. Gemilerde gemi elemanı, kaptan, gemi mühendisi, aşçı, garson veya teknisyen olmayı seçebilirsiniz.

Dalış Eğitmeni 

İşte dünyanın her yerinde yapabileceğiniz bir meslek. Dalış eğitmeni olmak için iki yıldız eğitimini tamamlamanız ve eğitmen sertifikası almanız gerekiyor. Bu basit süreci atlattıktan sonra dünyanın istediğiniz bir köşesinde, arzu ettiğiniz bir denizde insanlara dalmayı öğretebilirsiniz.

İngilizce Öğretmeni 

İngilizce için dünyanın en evrensel dili diyebiliriz. İngilizce öğretmeni olmak uygun koşulları karşıladığınız sürece dünyanın her yerinde İngilizce öğretebilmek demek. Bu da sık sık seyahat etmenizi, seyahat ederken de para kazanmanızı mümkün kılar.  

Etkinlik Yöneticisi 

Etkinlik düzenlemek son derece keyifli bir iş. Üstelik sadece eğlenceli değil, hareket etmeyi, aktif olmayı da mümkün kılıyor. Düğünler, partiler, toplantılar ya da farklı organizasyonlar organize etmek, hem farklı insanlarla tanışmanızı hem de yeni yerler görmenizi sağlar. Bu da gezerek para kazanmanız anlamına geliyor. 

Host/Hostes 

Gezerek para kazanmanın bir diğer yolu da uçmak. Evet, host ya da hostes olarak her gün farklı bir yere uçabilir, uzak yerlere yaptığınız uçuşlarda sahip olacağınız konaklama imkanı nedeniyle farklı kültürleri deneyimleyebilirsiniz.  

Tur Rehberi 

Tur rehberliği her ne kadar yoğun ve zorlu bir meslek de olsa, hem yabancı yerler görmeyi hem de buralarla ilgili tarihi bilgi sahibi olmayı zorunlu kılıyor. Tur rehberliği yaparak dünyayı gezebilir, pek çok bilgi öğrenebilir ve gezerken para kazanabilirsiniz. 

Satış Yöneticisi 

İnsanlarla etkileşimde bulunarak ve seyahat ederek para kazanabileceğiniz bir diğer meslek dalı da satış. Arabanızla her gün farklı bir semt ya da şehre giderek satış yapabilirsiniz. Aynı şekilde farklı ülkelerde de sattığınız ürünleri pazarlayabilir, para kazanırken gittiğiniz yeri bir turist gibi deneyimleme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Seyahat Yazarı 

Eğer yazmayı ve gezmeyi seviyorsanız bundan bir meslek de üretmeniz mümkün. Kaleminiz iyiyse, gittiğiniz yerler hakkında yazılar yazabilir, bunu bir dergi ya da gazeteyle paylaşabilir ya da kendi blogunuzda yayınlayabilirsiniz. Bunun bir iş haline gelerek para kazanmanı sağlayabileceğini unutma. 

Şoför 

Şoförlük yapmak da pek çok farklı yeri görmeyi, farklı insanlarla tanışmayı ve bunları yaparak para kazanmayı mümkün kılar. Eğer sürüş becerilerinize güveniyorsanız, bu mesleği tam zamanlı ya da dönemsel olarak seçebilirsiniz. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir