Pomodoro tekniğiyle daha verimli çalışabileceğini biliyor musunuz?

Ders çalışırken odaklanmakta zorlanıyor musunuz? İş yerinde konsantrasyon sorunu mu yaşıyorsunuz? Evdeyken verimsiz olduğunuz için işlerinizi sürekli erteliyor musunuz? O zaman henüz pomodoro tekniğiyle tanışmadınız. Bu tekniği uygulayarak çok daha verimli çalışabilir, iş performansınızı kısa sürede artırabilirsiniz.

Pomodoroyu henüz duymamış olanlar için işe kelime anlamını ve içeriğini açıklayarak başlayalım. İtalyanca’da domates anlamına gelen pomodoro, adını domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısından almış. Bir çalışma tekniği olarak olarak ilk kez Yazılım uzmanı Francesco Cirillo tarafından “The Pomodoro Technique” adlı kitapta ortaya konuyor. Tekniğin amacı, odaklanmayı kolaylaştırarak daha verimli çalışmak ve kısa sürede daha çok iş halletmek olarak öne çıkıyor.

Pomodoro tekniğini nasıl uygulayabilirsiniz?

Tekniği uygulamak son derece kolay. Bunun için sadece basit bir zamanlayıcıya (telefonunuz yeterli), bir kağıda ve kaleme ihtiyacınız var. Öncelikle bir kağıda o gün yapmanız gereken işleri (ders, ofis işi ya da ev işi) öncelik sırasına göre yazıyorsunuz. Her bir işin karşısına o işin ne kadar sürebileceğine dair öngörülerinizi de not ediyorsunuz. Teknikte 1 pomodoro 25 dakikaya denk geliyor. Örneğin, o gün için listenizde yer alan işlerin toplam süresine 6 pomodoro (150 dk) diyelim.

Öncelik sırasına göre ilk işinize başlamadan önce saatinizi 25 dakikaya, yani 1 pomodoroya kuruyorsunuz ve çalışmaya başlıyorsunuz. Bu 25 dakika boyunca sadece listenizdeki işlere odaklanıyorsunuz. Yerinizden kalkmamalı, başka bir işle ilgilenmemelisiniz. Eğer bölünürseniz 25 dakikayı tekrar başlatıyorsunuz. 25 dakika bittiğinde (saatiniz sizi uyaracak) 5 dakika ara veriyorsunuz. İşime devam edeyim, ara yapmama gerek yok demiyor, mutlaka 5 dakikalık bir molaya çıkıyorsunuz.

Bu şekilde 4 pomodoro (100 dk) tamamladıktan sonra uzun bir mola veriyor ve 15-20 dakika işinizden uzaklaşıyorsunuz. Molanın ardından yine 25 dakikalık çalışma temponuza geri dönüyorsunuz. Evet, tekniğin özü bu çalışma şeklinde yatıyor. Diyelim ki, yapmanız gereken iş bitti ama o gün için ayırdığınız 6 pomodoroluk süre bitmedi. Bu durumda süreyi o ana kadar yaptıklarınızın üzerinden geçerek tamamlamaya çalışmalısınız. Eğer tam tersi olduysa, yani işin bitmediği halde ayırdığınız 6 pomodoroluk süre bittiyse işi bırakmalısınız. Eğer acil bir iş yetiştirmeye çalışıyorsanız belki de bu mümkün olmayabilir, ama aciliyeti yoksa işinizi bırakın ve mutlaka dinlenin.

Tekniğin uygulanışı gördüğünüz gibi son derece kolay. 25 dakika size az geldiyse bunu 30 ya da 40 dakika yapıp 10 dakika mola vererek çalışabilirsiniz. Uzmanlar, molalarla birlikte günlük 8-16 pomodoronun (4-8 saat) ideal olduğunu belirtiyor.

Pomodoro tekniği size ne kazandıracak?

Tekniğin çok önemli çıktıları var. Pomodoroyu 20 gün boyunca uygulamak verimli çalışmayı kolaylıkla alışkanlık haline getirmeyi sağlıyor. İş ve mola zamanı birbirinden net olarak ayrıştığı için işte mola, molada da iş düşünülmüyor ve verimlilik artıyor. İşe başlama motivasyonu artıyor, üretken olmanın keyfine varan kişinin oyalanma ihtimali azalıyor. Tekniğe göre yaptığı işin ne kadar sürdüğünü açıkça göre kişinin zaman yönetimi becerisi de artıyor. Zamanı iyi yönetmek ise farkındalığı güçlendiriyor.

Ofiste, evde ya da okulda daha hızlı ve verimli çalışmak, gün geçtikçe üretkenliğini artırmak için siz de hemen bu tekniği uygulamaya ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir