Mülakatta ‘Kendinden bahseder misin’ sorusu nasıl cevaplanmalı?

İş görüşmesi sorularının olmazsa olmazı “Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?” sorusudur. Peki kendinden bahseder misin sorusuna nasıl cevap verilir? Mülakatta kendinizi tanıtın sorusuna cevap verirken neler önemlidir? Kendinden bahsetme örnekleri ve mülakatta kendinden bahsetmek…

Bu soruya cevap vermeden önce cevapların ardındaki iki temel ana fikri düşünün:

Yarattığınız ortam

Bu soru çoğu zaman başvuran kişiyi rahatlatmak amacıyla sorulur. En net şekilde bahsedebileceğiniz konu kendiniz olduğu için bu soruya cevap verirken nispeten rahatsınızdır. Rahatlığın yanında da vereceğiniz güven ve enerjiyle yani yarattığınız ortamla kendinize artı puan kazandırırsınız.

Yanıtınızın hızı

Yapacağınız en büyük hata cevap vermeden önce uzun süre sessiz kalmak ya da duraklamaktır. Karşınızdaki kişiyi kendiniz hakkındaki farkındalığınız ve kendinizi ne kadar tanıdığınız konusunda şüpheye düşürebilirsiniz.

1- “3 kelimeyle kim olduğumu özetleyebilirim”

Dikkat çekici bir yöntemdir. Basit, yaratıcı ve anlaşılır olmanız yeteneğinizi ortaya serecektir.

2- “Hayatımı üzerine kurduğum bir özlü söz var”

Bir düşünürün ya da ünlü birinin söylediği cümleden alıntı yaparak kişisel gelişim ve felsefeye düşkün olduğunuzu gösterir. Ayrıca zor zamanlarda nasıl bir davranış içerisinde olduğunuz konusunda da karşınızdaki insanlara fikir verir.

3- “Kişisel felsefem…”

Cümleye bu şekilde başlamanız bir duruşunuz olduğuna kanıttır. Şirketler zeki ve şahsiyetli çalışanlarla çalışmak isterler.

4- “Beni en iyi tanıyan insanların dediğine göre…”

Çevrenizdeki insanların sizin hakkınızdaki görüşlerini yansıtmak da bu soruya cevap vermenin bir çeşididir.

5- “Google’da kendimi araştırdım ve…”

Teknolojiye meraklı biriyseniz ve muzip bir cevap arıyorsanız bu da unutulmaz bir cevap olabilir. Google’da kendini aratmayan insan yoktur.

6- “Benim tutkum…”

Hayata dair tutkularınızdan bahsetmek kendiniz hakkında verebileceğiniz en iyi bilgidir. Tutkulu olduğunuz şeyler aslında sizin kim olduğunuzu anlatır.

7- “Çocukluğumdan beri yapmak istediğim…”

Çocukluk hayalleriniz sizin kişiliğiniz hakkında önemli bilgiler verir. Ayrıca yalnızca anlık yaşayan biri olmadığınızı ve hayallerinizin peşinde koştuğunuzu da kanıtlar.

8- “Anlatmak yerine göstermeyi tercih ederim”

Eğer bu soruya hazırlıklı bir şekilde gittiğinizi göstermek ve şaşırtıcı bir cevap vermek istiyorsanız bu cümleyi kurduktan sonra cebinizden sizi iyi anlattığını düşündüğünüz bir şey çıkarabilirsiniz. Böyle bir cevabı kim unutabilir ki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir