Merchandiser Nedir? Ne iş yapar?

Merch (Mörş) kelimesi İngilizcedeki “Merchandising” kelimesinin kısaltılarak kullanılmasından oluşmakta olan bir kelimedir. Anlam olarak aktivite anlamına gelmektedir. Kelime anlamı olarak, en kısa ve bilinen anlamı, “satıcı dır.”

Merch kavramı genellikle ülkemizde ilaç mümessillerinin, elektronik ve gıda sektörlerinde görev yapan kişilere denmektedir. Firmanın bel kemiği olan Merchandiser , firmanın ürünlerini son kullanıcıyla tanıştığı her bölümde o markanın çıkarları doğrultusunda çalışmakta ve dikkatleri diğer markalardan fazla kendi markasına çekip satış artışı yapmaya vesile olan kişilerdir. Yani Merch markanızın canlı reklam çalışmalarını yapar.

Temsil ettiği markanın ürününün marka bilinirliğini ve fiyat avantajı olmak üzere dikkatleri üzerine toplar. İşte bu sebepten dolayıdırki Merch ekibin önemli kriteri diyoruz.Eğer sizi temsil eden iyi bir Merchandiseriniz varsa onca markanın içinden sizin ürününüzün diğerleri arasından sıyrılıp tüketiciye göz kırpmasını sağlar.

Peki, bunu nasıl başarır?

Ürünlerin satılacakları raflara konulması satış yapılması için bir kriterdir, ancak ilk kriter değildir.Aynı markette rakip markaların ürünlerinin de var olduğu gerçeği Merchandiserlere duyulan ihtiyacın başlangıç sebeplerindendir. Diğer markaların Merch ekibi var sizin yok ise emin olun sizin satışlarınız onlarınkinden daha az olacak demektir.

İşte bu yüzden, öncelikle temsil ettiği markanın ürünleri kadar rakip markaların da ürünlerini çok iyi tanıyarak, onların kendi temsil ettiği üründen artılarını ve eksilerini ne kadar iyi bilirse kendi ürünü için daha stratejik planlamalar yapabilir.

Merch, sizin markanızı temsil eder, ürünlerinizi en iyi bilen olarak tanıtır, markanıza güvenirliliği arttırır, raflarda ki durumunuzu denetler ve düzenler, stok durumlarını yakından takip ederek ürünlerinizin bulunmasını sağlar ve eksiklerinizde en kısa sürede haberdar eder ve bu şekilde ürünün kendini göstermesi ve dikkat çekmesini sağlar.

Merchandiserin duruşu ve pozisyonu itibarı ile; insan ilişkileri söz konusu olduğunda bir merch elemanı bu konuda da son derece sosyal olmak, sempatik ve güler yüzlü olmak zorundadır.

Tanıtımını ve satışını yaptığı markanın raflara dizilişi konusunda isteyeceği yer tabiki en görünen raf olacaktır. Bu avantaja ise reyonda çalışan görevliler ile kuracağı içten ve samimi ilişkiler sağlayabilmektedir.

Hem merchler hemde reyonda çalışan elemenlar aynı hedef için çalışmaktadırlar.Bu hedef ise tüketiciye iyi hizmet ve kaliteli hizmeti sağlamaktır. Ürünlerini eksiksiz tanımalı, her ayrıntısını gelecek soruları göze alarak öğrenmelidir.

Merchandiser kavramı Ülkemizde henüz gerektiği kadar bilinmemekte, bilen orta çaplı firmalar ise gereken önemi göstermemektedirler. Ancak Türkiye pazarında büyümek isteyen belli markalar yavaş yavaş bu konu hakkında ofislerini kurmaya başlamışlardır.

Bu iş hakkında bilgisi olan hemen hemen her firmanın merch ekibi bulunmakta. Hemen hemen her sektör şuan sıkıntı içinde çünkü artık çok fazla rakipleri var ve bu koşullar gittikçe fazlalaşıyor. İşte en çok bu sebeple markanızı işinde profesyonel olan Merchendiser firmasına teslim etmeniz çok fazla yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir