Kariyerinizin ilk 5 yılında dikkat etmeniz gereken 4 nokta

Çalışma hayatına başladığınız zaman kurumsal dünyayla ilgili birçok yeni bilgi öğreniyorsunuz. İşe başlamadan önce yaptığınız planlar her zaman istediğiniz gibi gitmeyebiliyor. Bu aksilikleri minimuma indirmek için kariyerinizin ilk 5 yılında sahip olmanız gereken 4 değerli bilgi var.

1- Kişisel hayat ve profesyonel hayatı ayrı tutmak

İşe başladığınız yerde herkesle iyi arkadaş olacağınızı düşünürsünüz. Zaten bir çalışma ortamında da iyi ilişkiler önemlidir. Fakat birlikte çalıştığınız insanlarla kişisel hayatınız arasında bir çizgi olması daha sağlıklıdır. İş hayatınızı kişisel hayatınıza entegre etmeden ya da kişisel hayatınızı iş hayatınıza yansıtmadan çok iyi bir dengede götürmek en sağlıklısıdır.

2- Herkes kendine bakar ve siz de böyle yapmalısınız

Bu çıkarımı uygulamak için zorlu yollardan geçmeniz gerekebilir. Sadakat ve bağlılık elbette erdemli bir davranış. Fakat patronunuza ya da şirketinize duyduğunuz bağlılıktan ötürü yeni bir iş hamlesi yapmaktan korkuyorsanız bu sizin zararınıza olur.

Gerçek şu ki herkes eninde sonunda kendi iyiliği için çalışıyor. Hayranlık duyduğunuz patronunuz ya da iş arkadaşlarınız da buna dahil. Bu yüzden kendinizle ilgili kararları verirken birinci plana kendi çıkarlarınızı koymalısınız. Bunu yaparken sadakat duygunuzdan taviz verdiğinizi hissedebilirsiniz. Fakat kendinizi sadakat hissettiğiniz kişinin yerine koyarak düşünürseniz, ekibinizdeki birinin kariyeri için en iyi fırsatın peşinden gitmesini istemez miydiniz?

3- Ne yapmak istemediğinizi bulmak, ne yapmak istediğinizi bulmak kadar önemlidir

Çoğu insan hayalindeki işi üniversite sıralarında bırakır. Kendinizi tatmin edecek işi bulmak için bazı tatsız deneyimler yaşamak da kariyer yolculuğunuzun bir parçası. Yaşadığınız olumsuz tecrübeleri bir köşeye koyarak nasıl bir işe sahip olduğunuzu bulabilir ve kariyer planınızı buna göre yapabilirsiniz.

4- Sadece yukarıya değil etrafınıza da bakın

Genç yaşlarınızda başarılı olmayı sadece bir şirketin merdivenlerini tırmanmak olarak görüyor olabilirsiniz. İlk işinizde çalıştığınızda kariyer hedefinizi yalnızca bir gün üstünüzde çalışan insanların yerine geçmek olarak koymayın. Ya onun sorumluluklarıyla mutlu olmazsanız?

Yalnızca yukarıya değil çevrenize de bakarsanız sizi mutlu edecek fırsatları da kaçırmamış olursunuz. Farklı yönlerde hareket etmeye açık olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir