Kariyerini geliştirecek basit ama etkili 4 davranış

Kariyer yolunuzu tasarladıktan sonra sıra o yolda rotayı şaşırmadan ilerlemeye geliyor. Bu, çoğumuz için ilkinden daha da zor gibi görünse de aslında değil. Basit ama etkili davranışları alışkanlık haline getirerek kariyerinizde çok daha kolay ilerleyebilirsiniz.

Kariyer hedefleriniz çok yüksek. Üstelik şu an olduğunuz yerden bu hedeflere ulaşmak imkansız görünüyor. Elbette bu noktada imkansız diye bir şey yok. Bir yerden başlamak ve adım adım ilerlemek şart. Ve o ilk adım aslında son derece basit. İşte kariyerinizi geliştirmenizi ve büyük hedeflere ulaşmanızı sağlayacak bazı basit davranışlar…

Okuyun

Kendinize günlük okuma hedefleri koyun. Her gün bir dünya klasiği bitirmeniz gerekmiyor. Bu derinlikli bir blog yazısı da olabilir, kısa bir hikaye de… Önemli olan kendinize okuma alışkanlığı kazandırabilmeniz. Okumak insanı besleyen en etkili yollardan biri. Okuma zamanının bir bölümünü sektörünüzle ilgili yazılara ayırın. Bu alışkanlık, alanınızla ilgili düzenli olarak yeni fikirler, yeni sesler ve yeni bakış açıları keşfetmenizi sağlar. Bu değerli alışkanlığınız aldığınız kararları şekillendireceğini ve destekleyeceğini unutmayın.

Bağlantı kur

İş hayatının yüzde 50’si çalışmaksa yüzde 50’si diğer insanlarla bağlantı kurmaktır. Birlikte çalıştığınız veya herhangi bir şekilde temas ettiğiniz insanlarla bağlantılarınızı her zaman koruyun. Kimin kariyerinizin hangi aşamasında size faydası olacağını kestirmeniz zor. LinkedIn’de, Facebook’ta ya da diğer sosyal mecralarda kurabildiğiniz kadar çok insanla bağlantı kurun. Her gün bu bağlantılarınızla etkileşim kurmaya çalışın. İş değiştirenleri tebrik edin, doğum günlerini kutlayın, işle ilgili paylaşımlarına yorumlar yapın. Bu davranışlarınızla kuracağınız güçlü bağlantılar kariyer yolunuzu sağlamlaştıracaktır.

Yazın

İster bir günlük tutun, ister blog yazın, isterseniz bir deftere küçük notlar karalayın, isterseniz Facebook’ta paylaşın… Ancak ne olursa olsun her günün sonunda o gün olan bitenleri ve düşüncelerinizi bir kenara yazın. Elbette yazdıklarınızı düzenli aralıklarla okuyun. Bu gelişiminizi takip etmenin en etkili ve kolay yoludur. Geçen sene bugün yazdıklarınızı okuyarak aradan geçen bir senede ne çok yol aldığınızı görebilirsiniz. Bu, size büyük bir motivasyon kaynağı olacaktır. Yazmak aynı zamanda etkili bir düşünme ve iç tartışma yöntemidir. Yazdıkça yazılı iletişim becerileriniz de gelişir.

Sorular sorun

Patronunuza bugün olduğu yere nasıl ulaştığını, meslektaşınıza ne üzerinde çalıştığını sorun. Meraklı olun. Toplantılarda, masanızda otururken, etkinliklerde veya yemeklerde daima daha fazla şey öğrenmeye ve bilmediklerinizi anlamaya odaklanın. Acemice sorular sormaktan korkmayın. Bu soruları kariyerinizin başında sormak, daha sonraki aşamalarda sormaktan daha kolaydır. İnsanlar da bunu anlayışla karşılar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir