İşyerinde ciddiye alınmak için küçük ipuçları

Zeki, becerikli, düşünceli ve yetkin olmanız diğer herkesin işyerinde seni bu şekilde algıladığı anlamına maalesef gelmiyor. İş arkadaşlarının seni bu özelliklerinle algılamasını istiyorsan kıyafetinden konuşmana, beden dilinden tavırlarına kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmen gerekiyor. Bunun da elbette bazı noktaları var.

İşyerinde ciddiye alınmak ne yazık ki her zaman kolay değil. Ciddiye alınmak görünüşün, konuşman ve beden dilin gibi pek çok şeye bağlı. Bu yazıda diğer insanların seni bu özelliklerinle kabul etmesini ve ciddiye almasını sağlayacak etkili bazı etkili yöntemleri belirledik.

İşe erken gidin

Ne kadar çalışsan da çaban ciddiye alınmıyor mu? O halde bir şeyleri yeniden düşünmeli ve çalışkanlığını görünür hale getirmelisin. İşe asla geç gitmemeli hatta mümkün olduğunca erken gitmelisin. İşyeri bu imkanı tanıyorsa 10.00-18.00 arası çalışmak yerine 09.00-17.00 arası çalışabilirsin. Araştırmalar işe erken gelenlerin işverenler ve yöneticiler tarafından daha çalışkan olarak algılandığını gösteriyor.

“Hayır” demekten çekinme

Size her önerileni ya da senden her isteneni hemen kabul etmeden önce düşünmelisiniz. İyice değerlendirdikten sonar ve red edilmesi gerektiğini düşünüyorsan yöneticin tarafından istenmiş olsa bile uygun bir dille reddetmelisin. Elbette reddetme gerekçelerini de uygun bir dille açıklamalısın. Nedensiz hayır demek de algınızı olumsuz etkileyebilir.

Basit yazın

İş yazışmalarında uzun, çok sık kullanılmayan ve zor kelimeleri tercih etmemelisiniz. Genel düşüncenin aksine kolay okunabilir metinler yazmak aynı şeyi ifade ettiğin daha zor kelimelerle yazılan metinlere göre daha zeki görünmeni sağlıyor.

Hem sıcakkanlı hem yetkin görünün

Araştırmalara göre sadece yetkin görünmek ciddiye alınmanı sağlamıyor. Kendinizi mümkün olduğunca arkadaş canlısı ve sıcakkanlı göstermeniz de gerekiyor. Sıcakkanlılığı ve yetkinliğinizi birlikte yansıtabilirseniz insanlar sizi hem daha güvenilir buluyor hem de daha çok saygı duyuyor.

Kıpırdanmayı bırakın

Gergin olduğunuzda ellerinizi ovuşturuyor, parmaklarınızi amaçsızca hareket ettiriyor ya da kağıda anlamsız şekiller çiziyorsanız bundan vazgeçmelisiniz. Bu tür tekrarlayan davranışlar gerginlik ve güç eksikliği göstergesi olarak algılanmakta. Uzmanlar, bu davranışları tamamen yok edemiyorsanız bile bunları azaltmanızı ya da en azından yavaşlatmanızı tavsiye ediyor.

Daha hızlı konuşun

Konuşma hızınız insanlar üzerinde çok ciddi bir etkiye sahip. Yavaş tempolu konuşmak sizi sıkıcı ve yetkinliği sorgulanabilir göstermekte. Konuşma hızını yükseltmen elbette bu yüzden çok önemli. Hızlı konuşmak seni daha ikna edici yapıyor. Tabii ki insanların anlayamayacağı kadar hızlanmana da gerek yok.

Giyinmeyi ciddiye alın

Giyim ve dış görünüş insanların algısını doğrudan etkiliyor. Dahası giyimin kendi motivasyonun üzerinde de etkisi var. İyi giyindiğinde insan kendisini daha çok ciddiye alıyor. Nasıl giyineceğin ise işyerinin durumuna bağlı. Ne giyeceğini belirlemek için işyerinde en şık bulduğun kişilerin tercihlerinden esinlenebilirsin.

El sıkışırken dikkat edin

Tokalaşırken eline biraz güç verebilirsin. Karşındakinin kolunu kırmak ister gibi çok sert değil ama tamamen de cansız olduğun izlenimi yaratmayacak şekilde yumuşak da olmayacak bir dengeye oturtmalısın. Güçlü ve nazik bir tokalaşma gerçekten de çok büyük fark yaratıyor. Ayrıca tokalaşırken göz teması kurmayı ve gülümsemeyi de asla ihmal etmemelisin.

Dünyayı takip edin

İster sosyal medyadan istersen de gazete ya da televizyondan bir şekilde dünyayı takip etmesilin. Özellikle de sektöründe ne olup bittiğini iyi takip etmelisin. Böylece hem işle ilgili konuşacak konuların olacaktır hem de sohbet tıkandığında gündemden laf açıp samimiyet geliştirebilirsin.

Eğlenceli olun

Ciddi olmak asık suratlı ve soğuk olmak demek değil. Ölçüsünde olmak şartıyla espri yapmak da gerekiyor. Ölçüsünde eğlenceli ve espritüel olmanın gücünü sana başka hiçbir şey veremez!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir