İş görüşmesine giderken nasıl giyinmek gerekir?

İş görüşmelerinde konuşma stilimizden hareketlerimize, el sıkışma şeklimizden heyecan durumumuza kadar her şey takip edilir ve karar verme sürecini etkiler. Fakat bütün bunlardan önce karşı tarafı etkileyen bir şey vardır ki o da  fiziksel görünüşümüz. Bu yüzden iş görüşmelerinde saçlarımızdan, kıyafetimize hatta aksesuarlarımıza kadar birçok unsur çok büyük önem taşır.

İş görüşmesinde ne giyeceğine görüşmeye gitmeden önce karar vermek çok önemlidir. Eğer mesleğiniz moda gibi tasarım yönünü göstermeniz gereken sektörlerde değilse, görüşme günü iddialı parçalardan uzak durmanız çok önemli. Görüşmeye gideceğiniz şirket ile ilgili yapacağınız küçük bir araştırma uygun kıyafet seçimi için size fikir verecektir. Emin olmadığınız veya sizi yansıtmayan kombinleri denememeli ve kesinlikle içinde rahatsız olacağınız, sürekli düzelteceğiniz kıyafetlerden uzak durmalısınız.

Renklerin önemi

Renklerin insanların duygu ve düşüncelerine etkisi araştırmalar sonucunda ortay çıkmış bilimsel bir gerçektir. Bunu göz önüne alarak iş görüşmesine giderken seçtiğiniz kıyafetin rengine de dikkat etmelisiniz. Mesela lacivert gibi göz yormayan, güven veren renkleri tercih etmeniz uygun olabilir. Siyah veya kırmızı gibi özgüveninizi gösteren, her ortama uyan ve şıklığınızı garantileyecek renkleri de tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda gri veya beyaz gibi huzur veren renkler de iş görüşmelerinde görüşeceğiniz kişiye hakkınızda olumlu ve pozitif düşünceleri aşılar. Fakat bunların dışında trend olan neon renklerden, donuk kahverengi tonlarından, baştan aşağı tek renk giyinmekten uzak durmalısınız.

Vazgeçilmez gömlekler

Her zaman gardırobunuzda bulunması gereken parçalardan biri olan gömlekler iş görüşmelerinde hem erkek hem de kadınlar için mükemmel bir seçim olacaktır. Fakat gömleğinizi seçerken sadeliğe özen göstermeniz çok önemlidir. Yazı baskıları, pul kaplamalar gibi iddialı olanlar ya da yırtık olarak tasarlanmış modeller ne kadar trend olsalar da iş görüşmeleri için uygun olmayacaktır.

Klasik bluzlar

Farklı renklerde tercih edebileceğiniz bluzlarla renkli kişiliğini ve şıklığını gösterebilirsiniz. Trendlere uyan küçük detaylara sahip bluzları seçerek kombininize hareket katabilirsiniz. Bluzunuzu kışın kumaş bir pantolon ve topuklu botlarınızla, yazın midi bir etek ve babetlerinizle tamamlayabilirsiniz.

Rahat kumaş pantolonlar

Hem içinde rahat edeceğiniz hem de klasik şıklığı yakalayacağınız kumaş pantolonlar da iş görüşmeleri için en uygun seçimler arasında yer alır. Tek renk, desenli ya da ekoseli olarak seçebileceğiniz pantolonlar ile risksiz şıklığı garantileyebilirsiniz. Üstelik gömleklerden bluzlara, kazaklardan trikolara her türlü üst modeliyle kolayca kombinleyebilirsiniz.

Zarif elbiseler

Her mevsim gardırobumuzu ele geçiren elbiseler işe görüşmeleri için ideal seçimlerdendir. Şıklığı ve rahatlığı bir arada sağlayacak olan elbisenizi, ister bir loafer ayakkabıyla isterseniz de topuklu ayakkabılarınizla kombinleyebilirsiniz. Üstelik serin günlerde renkli bir hırka ya da desenli bir ceket ile hareketlendirebilirsiniz.

Kurtarıcı ceketler

Büyün kıyafetlerinizi klasik bir görünüme kavuşturacak ve zamansız şıklığı yakalamanızi sağlayacak olan ceketler serin havalarda gideceğiniz iş görüşmelerinde en büyük kurtarıcılarındır. İster gömleklerinizin üstüne isterseniz de elbiselerinizle  kombinleyebileceğiniz ceketler sizi daha güvenilir ve ciddi gösterecektir.

Şık etekler

İş görüşmesinde hem rahat, hem şık, hem de zarif gözükmenizi sağlayacak olan etekleri isterseniz yazın güzel havalarda kısa kollu bluzlarınızla isterseniz de kışın soğuk günlerde kazaklarınızla kombinleyerek giyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir