İş arayanlar için sosyal medyadan 3 ipucu

Sosyal medyanın iş bulma sürecinde oldukça etkili olabildiğini biliyor musunuz? Doğru ve profesyonel sosyal medya stratejileri kurgulamak, iş arama sürecinde elinizi güçlendirebilecek en önemli kozlar arasında yer alıyor. 

Bugün işe alım uzmanları adayları online arıyor ve bunu yaparken sosyal medya hesaplarına sıklıkla göz atıyor. 2017′de yapılan CareerBuilder anketine göre, işverenlerin yüzde 70′inin işe alım kararı vermeden önce adayları taramak için sosyal medyayı kullandığı ortaya çıkmış. İK yöneticilerinin yüzde 57′si ise çevrimiçi olarak bulamadıkları biriyle görüşme noktasında şüphe duyuyor. 

Her sosyal medya ağının kendine özgü özellikleri ve işinize yarayacak uygulamaları var. İş arama sürecinde sosyal medyayı nasıl kullanacağınız konusunda yöneticiler, işe alımcılar ve sosyal medya uzmanlarına danıştık. 

Twitter 

Twitter’da ilişkide olduğunuz markalar ve kişiler, takipçilerinizin sizinle ilgili algılarını doğrudan etkiler. Bu da işe alım yöneticilerinin söz konusu şirkette çalışmaya uygun olup olmadığınızı anlamada başvurduğu en önemli yollardan biridir. 

Uzmanlar Twitter’ın üst düzey yöneticilerle ve çalışmak istediğiniz şirkette çalışan kişilerle tanışmak için oldukça etkili bir yer olduğunu söylüyor. Özellikle yöneticilerin etkileşime açık olduğu, normal şartlarda ulaşmakta zorlanacağınız biriyle Twitter’da mesajlaşmanın çok daha mümkün olduğu bir gerçek. Bunun yanı sıra çalışmak istediğiniz şirket hakkında konuşulanları duyabileceğiniz başka bir platform da yok. 

Twitter’ı etkili olarak kullanmak için, iş ararken tweetlerinizin, retweetlerinizin ve yanıtlarınızın önemli bir yüzdesi, çalışmak istediğiniz şirketlerle alakalı konulara odaklanmalı. Bunu, alanındaki profesyonellerin konuştuğu ve takip ettiği anahtar kelimeler ve hashtag’lardan yararlanarak yapabilirsiniz. 

Yaşam Koçu ve İK uzmanı Heather Monahan, “Twitter, çalışmak istediğiniz bir kurumdaki liderleri tanımak için kullanılabilir” diyor. Onları takip ederek ve tweet’lerini tekrar gözden geçirerek dikkatlerini çekebilirsiniz. Tweetlerine yanıt vermeniz ve kendinizi göstermeniz, iletişim kurmaya çalışmayan diğer adaylar karşısında size avantaj sağlar.

Facebook 

Facebook’un iş arama sürecine olumlu etkide bulunmasını istiyorsanız, imajınıza zarar veren paylaşım ya da fotoğrafları kaldırarak işe başlayabilirsiniz. Bundan sonra yapmanız gereken ilk şey, uygun içerikler paylaşmaya başlamak. 

McCann Sosyal Medya Direktörü Karla Ruiz, “Paylaştığınız içerik noktasında dikkatli olmanız gerekir” diyor. “Birkaç yıl sonra bile gurur duyacağınız içerikler paylaşmaya dikkat edin. Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin ve özel paylaşımlarınızı kamuya açık yapma noktasında temkinli olun. Unutmayın ki, bir kez çevrimiçi olan içerik, sonsuza dek internet üzerinde yaşayacaktır. 

İş durumu bilginiz, adresiniz ve profesyonel becerileriniz ise herkese görünebilir olmalı ki işe alım uzmanları da bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilsin. Facebook’u etkili kullanabilmek için endüstri liderlerini takip etmeyi, bu kişilerin de yer aldığı açık veya kapalı gruplara üye olarak ciddi paylaşımlar yapmayı ya da paylaşımlara yorum yapmayı unutmamalısınız. 

Uzmanlar, bu tarz Facebook gruplarına üye olmanın önemli bir destek güç yaratacağını belirtiyor. Bu şekilde sektöre ait son haberleri takip edebilir, bu alandaki kişilerle iletişime geçebilir, kendinizi geliştirebilir ve sizin gibi birini arayan işe alım uzmanlarına ulaşabilirsiniz. Her platform farklı bir amaca hizmet etse de, farklı sosyal medya profillerinde tutarlı bir sese ve stile sahibi olmak önemli. Kişisel bir marka oluşturmak için sosyal medyadan faydalanmayı unutmayın. 

Instagram 

Instagram bugün tüm sosyal medya platformlarının önüne geçmiş gözüküyor. Fotoğraf paylaşımının yanı sıra hikaye ve canlı yayın özelliğiyle de markaların kullandığı en önemli araçlardan biri. Etkileşimi bu derece yüksek bir platformda bulunmak elbette iş arama sürecini oldukça olumlu etkiliyor. Instagram’da takip edilen markalar kendilerine gelen mesajlara genelde hızlı bir şekilde dönüyor, kampanyalar düzenliyor, ürünlerini en çok buradan takipçileriyle paylaşıyor. 

Siz de ilgilendiğiniz sektörlerle ilgili etkili görseller paylaşabilir, çalışmak istediğiniz markaları takip edebilir, istediğiniz markaları etiketlere ekleyerek ya da yorum yaparak dikkat çekebilirsiniz. Instagram üzerinden gelen iş ilanlarına da bu şekilde kolaylıkla ulaşabilir, Instagram’ı olmayan kişilere karşı avantaj sağlayabilirsiniz. 

Sosyal medyada temiz ve tutarlı bir varlığa sahip olduğunuzdan emin olarak işe başlayabilirsiniz. Sadece paylaşım yapmak için mi paylaşım yapıyorsunuz? İçeriklerinizi paylaşmadan önce kendinize şu soruyu soruyor musunuz?:

“Bu paylaşım benim kişisel marka değerimi artırır mı? İş arayış sürecime katkı sağlar mı?” 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir