İlk işinizden nasıl istifa etmelisiniz?

Okul bitti, ilk işinize girdiniz ve bir süredir her şey gayet iyi gidiyor. Ekip arkadaşlarınızla iyi anlaşıyorsunuz, işinizde başarılısınız ve yöneticiniz sizden çok memnun. Tüm bu resme rağmen karşınıza daha iyi bir fırsat çıkabilir, yaptığınız işten sıkılabilirsiniz ya da kafanızda başka planlar oluşabilir. Nedeni ne olursa olsun, ilk iş yerinden nasıl ayrıldığınız ilk izlenim açısından oldukça önemli. Bu süreci kolaylaştıracak 7 ipucunu seizinle paylaştık.

İlk iş, ilk deneyim, iş hayatına giriş ve kariyer yolunu anlamak açısından oldukça önemli. Bu süreçte pek çok şey öğrenilir, yepyeni arkadaşlar edinilir ve hayat boyu referans olabilecek değerli yöneticilerle tanışılır. Fakat elbet bir gün bu sürecin de sonu gelebilir. İlk iş yerinden nasıl ayrıldığınız referans ve ilk izlenim noktasında çok önemli.

İşte bu süreçte dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar:

Kararınız gizli olsun

Ayrılma kararı aldıktan sonra bunu kimseyle paylaşmamaya özen gösterin. Aksi halde kararın yöneticininin kulağına önceden gidebilir ve hoş olmayan bir atmosfer oluşabilir.

Kararınızı yüz yüze bildirin

İstifa haberini mail, telefon ya da mesaj yoluyla bildirmemelisiniz. Evet bu konuda konuşmak zor gelebilir ve gerilebilirsiniz. Ama en doğru yöntemin yüz yüze konuşmak olduğunu unutmayın. Sadece 10 dakika sürecek bir diyalog yöneticinin gözünde kötü bir izlenim bırakmamak için yeterlidir.

Süreyi iyi hesaplayın

İstifa bildirimini doğru zamanda yapmak, hem işlerin akışını sekteye uğratmamak hem de yöneticiniz başta olmak üzere takım arkadaşlarınızı mağdur etmemek açısından oldukça önemli. İhbar sürene göre hesaplama yaparak en az 15 gün önceden kararınızı bildirmeli, eğer önünüzde ciddi bir proje varsa daha da önceden (en az 1 ay) bilgi vermelisiniz.

Neler söyleyeceğinizi önceden düşünün

Yöneticinizle yapacağınız istifa konuşmasını önceden hayal etmek, neler söyleyeceğinizi düşünmek işleri sizin adınıza kolaylaştıracaktır. İstifa nedeniniz sorulduğunda olumlu bir geri bildirim vermeye özen gösterin. “Sizinle çalışmak benim için oldukça öğretici ve keyifliydi. Ancak şu nedenle yoluma farklı bir şekilde devam etmek istiyorum” benzeri çok fazla detay içermeyen cümleler tercih edebilirsiniz.

Gelecek tekliflere hazırlıklı olun

Eğer iyi bir çalışansanız yöneticiniz gitmenizi istemeyebilir ve size yeni bir teklifle gelebilir. Bu teklife hazır mısın? Teklif kararınızı etkiler mi? Yoksa ayrılma kararınız kesin mi? Bu gibi soruları iyi düşünmek hazırlıksız bir şekilde yakalanmanızı engeller.

Referans isteyin

İkinci işinizde ilk deneyiminizle ilgili mutlaka referans isteneceğini unutmayın. Sonradan almanız zor olacağı için ayrılma konuşmasının ardından yöneticinizden mutlaka referans isteyin. Eğer yöneticiniz çok yoğunsa bu referansı sen hazırlayabilir, ardından yöneticine onaylatabilirsin.

Son gün

Son gün yöneticilerinize ve takım arkadaşlarınıza hoşçakal maili atarak hoş bir etki yaratabilirsin. Eğer istiyorsanız iletişim bilgilerini de bu maile ekleyebilir, gelecek dönemde oluşabilecek fırsatlar adına insanların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Teşekkürle, pozitif bir enerji yayarak ayrılmanın gelecek dönemde size katkısı olacağını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir