Bir iş görüşmesinde kurabileceğiniz 5 faydalı cümle

İş görüşmelerinde avantaj sağlayacak anahtar cümleleri bilmeniz, karşınızdaki işe alım uzmanını etkilemenizi ve işi almanızı çok daha kolay hale getirebilir. Etkili bazı evrensel ifadeleri sizin için derledik.

Bir iş görüşmesinde başarılı olmanızın en doğru yollarından biri karşınızdaki uzmana duymak istediğini söylemekten geçiyor. Evet, bu gerçek! İş görüşmesinde temel hedef, sizi işe alacak kişiyi etkileyebilmektir ve o kişiyi etkilemek için duymak istediği şeylere vurgu yapmanız şart. Elbette her iş görüşmesi birbirinden farklıdır ve sektörden sektöre, pozisyondan pozisyona içerik değişebilir. Yine de uzmanlara göre işe alım uzmanlarının özellikle duymak istediği birkaç evrensel ifade var.Bu ifadeleri iş görüşmesinin doğru yerlerinde kullanmanın işi alma şansınızı artırabileceğini unutmayın.

“Bu pozisyonun açık olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlandım”

İşi almak istiyorsanız, görüşmede heyecansız ve isteksiz görünemezsiniz. İşverene ya da işe alım uzmanına pozisyonu ve söz konusu şirkette çalışmayı ne kadar istediğinizi, coşkulu bir şekilde göstermeniz gerekir.  İşte bu cümle bunun için son derece uygun. Arkasından şu ifadeyi eklemeniz etkiyi artırabilir: ““Bu alanda olmak istiyorum ve şirketinizdeki harika ekiple çalışmak için sabırsızlanıyorum.”

“Bu iş, benim deneyim ve niteliklerime çok uygun, işte tam da bu yüzden…”

Bu cümle size çok büyük kolaylık sağlar ve İK uzmanının neden sizi işe alması gerektiğini detaylı ve etkili şekilde açıklama fırsatı verir. Tabii sadece bu cümleyi söyleyip geçemezsiniz. Bu amaçla uzmanlığınızı gösterecek küçük konuşmalar hazırlayabilirsiniz. Örneğin: “Pozisyonun X yazılımının nasıl kullanılacağını tam olarak bilen birini gerektirdiğini görüyorum” “Son iki işimde Y yazılımını kullanıyordum, bu da işin teslim süresini yüzde 10 oranında azaltmamı sağladı” gibi somut örnekler verebilirsiniz.

“Bu projeyi web sitenizde okudum”

Görüşmeye gitmeden önce şirket ve pozisyon hakkında olabildiğince detaylı bir araştırma yapmalısınız. Bunun için şirketin web sitesinden faydalanabilirsiniz. Ek olarak şirketin sosyal medya hesaplarını da tarayabilir, basında şirketle ilgili çıkan haberleri inceleyebilirsiniz. Yani sıkı bir dedektiflik çalışması sizi bekliyor. Bu araştırmanızda elde ettiklerinizi görüşmede uygun bir anda dile getirmeyi unutmayın. Bu, ilgili olduğunuzu gösterir ve işveren için ilgili bir aday her zaman güçlü bir adaydır.

“Benzer bir problemi nasıl çözdüğümü anlatayım…”

Pek çok işverene göre yeni mezunların en eksik oldukları nokta sorun çözme becerisi. İşvereni ikna etmek için “Ben harika bir problem çözücüyüm” demeniz de yetmiyor, bunu göstermek şart. Göstermek için de şirketle ilgili bilgi sahibi olmanız, ne tür krizler ya da sorunlarla karşılaştıklarını bilmeniz kritik. Öğrendikten sonra görüşmede örnek bir vakayı ele alabilir ve siz olsanız o durumda nasıl davranırdınız ve neleri farklı yapardınız, anlatabilirsiniz. Bu gerçekten etkili olacaktır.

“Biraz daha açabilir misiniz?”

İş görüşmesinde aktif bir dinleyici olmanız çok önemli. Çünkü işveren ya da işe alım uzmanı konuşurken dinlemediğiniz izlenimine kapılırsa, bu hakkınızda olumsuz bir görüşe neden olabilir. İlgili görünmenin birden çok yolu var. Ama en etkililerinden biri başlıktaki soru… “Biraz daha ayrıntılı olarak bahsedebilir misiniz?” şeklinde soracağınız bir soru, anlatılanlarla gerçekten çok ilgilendiğinizi göstermeniz bakımından oldukça faydalı.

İki önemli ipucu:

İş ilanındaki anahtar kelimeleri kullanın

İş görüşmesinde karşınızdaki insanların konuştuğu dili konuşmaya çalışın. Onların dilini nereden mi öğreneceksiniz? Elbette ilanlarından. İş ilanları sadece aranan kişinin özelliklerini özetlemez, size görüşeceğiniz kişilerin kullandıkları dil hakkında da ipuçları verir. Örneğin, ilanda “çok kanallı pazarlama” gibi bir ifade varsa siz de bu ifadeyi cevaplarınızdan birinde mutlaka kullanın. Mesela şöyle:

“Problem çözmenin bu konum için çok önemli becerilerden biri olduğunu biliyorum. Son işimde de çok kanallı pazarlama konusunda çalışıyordum.”

Görüştüğünüz kişiye adıyla hitap edin

İş görüşmesinin başında bir tanışma faslı her zaman olur, ancak pek çok aday heyecan ve gerginlik yüzünden görüşmenin geri kalan kısmında karşısındaki kişinin ismini unutur. Oysa görüşülen kişiye ismiyle hitap etmek, onu etkilemek ve size bakışını olumlu yönde değiştirmek için gayet etkili bir yöntem. Aralarda fırsat buldukça “X Bey” ya da “Y Hanım” diye hitap etmeyi de unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir