4 ürkütücü mülakat hatası ve düzeltme yolları

İş görüşmesi stresli, öngörülemeyen ve ürkütücü bir süreç gibi gözükebilir. Başımıza gelecek çeşit çeşit sorunla başa çıkma yöntemlerimiz ve her şeyden önce durumları hızlıca karşılayabilme becerimiz ise görüşmenin kötü giden seyrini tamamen değiştirebilir. Sizin için bazı sık yaşanan mülakat sorunlarını karşılama yöntemlerini derledik.

Olamaz! İş görüşmesindesiniz ve birden önemli bir pot kırdınız. İnsan Kaynakları uzmanı mazur görecektir diye mi düşünüyorsunuz? O halde bu durumda çaktırmadan devam etmeli, sanki o potu siz kırmamışsınız gibi mi davranmalısın? Uzmanlar, “Sakın!” diyor. Eğer kendinizi istemeden yalan söylerken ya da pot kırarken yakaladıysanız, en mantıklı hareket dürüst olmak. Baştan alın ve yeniden açıklayın.

İş görüşmesinde başınıza sayısız farklı sorun gelebilir. Önemli olan bu sorunlara olan hızlı yaklaşımınız ve geliştireceğiniz dürüstlük temelli yöntemler.

İşte bazı sık yaşanan mülakat sorunları ve onları karşılama yolları:

Geç kaldın

Bir iş görüşmesine geç kalmanın daha en baştan kötü bir izlenim yaratmanın garantisi olduğunu elbette siz de biliyorsunuz. Bunu önlemek için mutlaka planlama yapmak, trafik olan bir yerde yaşıyorsanız mülakat saatinden çok daha önce yola koyulmak şart. Ama işler bazen böyle yürümüyor. Çok erken yola çıkmanıza ve planlamanıza rağmen birden çok ciddi bir trafiğe hapsolabilir, acil bir durum yüzünden geç kalabilirsiniz.

Ne yapmalısınız?

Mutlaka insan kaynalarını arayın ve durumu bildirin. Dürüst olun ve farklı bahaneler yerine gerçekten ne yaşadığınızı anlatın. Unutmayın ki samimiyet ve dürüstlük karşı tarafa geçen duygulardır. Yalan ise kolaylıkla anlaşılabilir. Son ana kadar beklememek de önemlidir. Geç kalacağınızı anladığınız an İK uzmanını arayarak karşı tarafın sizi beklemeden yeni bir program yapabilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir soru karşısında afalladınız

Mülakat soruları iş arama sürecini belirleyen en önemli araçlardır. Bazen sizi afallatan, hiç bilmediğiniz ve üzerine düşünmediğiniz bir soruyla karşılaşabilirsiniz.

Ne yapmalısın?

Ağzınızdan hemen “Bilmiyorum” çıkmadan önce düşünmekte fayda var. Eğer yeterince hazırlık yaptıysanız, başvurduğuz işe ve sektöre dair yeterli bilginiz varsa genelde bu sorunun cevabı zihninizde bir yerlerde gizlidir. Bu nedenle önce düşünün ve bilmiyorum demeden önce verebileceğiniz mantıklı bir cevabın olup olmadığını iyice tarayın. İyi bir cevap için soruyu daha iyi anlamayı da seçebilirsiniz. Bu durumda, uzmandan soruyu açmasını ve örneklendirmesini isteyerek bilmiyorumdan daha iyi bir cevap vermeyi başarabilirsiniz. Eğer yeterince hızlı olamadıysaniz ve İK uzmanı diğer soruya geçtiyse endişelenme, her zaman geriye dönebilir ve iyi bir cevap verebilirsiniz.

Telefonunuz çaldı

Telefonunuzu kapadığınızı sanmıştınız ama kapamamışsınız, birden mülakatın ortasında “Hayalet Avcıları” melodin yüksek sesle çalmaya başladı. Titreşime almıştın ama masanın üstündeki telefonun yüksek titreşim sesiyle mülakatı sekteye uğratmaya yetti. Bu durumlar mülakatın seyri açısından çok parlak değil. Mutlaka mülakat öncesi telefonunuzun tamamen kapalı olduğundan emin olmalısınız.

Ne yapmalısınız?

Mutlaka özür dileyin, dürüst olun ve heyecandan telefonunuzu kapatmayı unuttuğunuzu söyleyin. Eğer sadece telefonunuzu kapatıp hiç bir şey olmamış gibi görüşmeye devam ederseniz negatif etkinin büyümesine neden olursunuz.

Yanlış cevap verdiniz

Mülakat bitti ve yolda bir hata yapmış olabileceğinizi ya da bir şekilde yanlış anlaşıldığınızi fark ettiniz. Kendinize tekrar tekrar soruyorsunuz, “İş arkadaşlarıma kötü davranıyormuş gibi mi anlaşıldım?” “Pozisyon hakkında heyecansız mı göründüm?” Bu soruların cevabını vermediğiniz sürece rahat bir uyku çekemeyeceğinizi biliyorsunuz.

Ne yapmalısınız?

Önce gerçekten ortada bir hata olup olmadığını iyice değerlendirdiniz. Her soruya mükemmel bir cevap vermek mümkün değildir. Ama eğer bir duruma açıklık getirmek istediğinize karar verirseniz bir teşekkür maili eşliğinde içinize sinmeyen durumu karşı tarafa yazabilir, düzeltmeni de bu şekilde iletebilirsin. Uzmanlar bunun her zaman hoş karşılanacak bir davranış olduğunu belirtiyor. Eğer yeterince heyecanlı olmadığınızı düşünüyorsanız da, eski bir yöneticiden referans mektubu alarak uzmana yeniden iletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir