2018′de teknoloji alanında parlayan 6 meslek

Teknoloji alanında mı çalışmak istiyorsunuz? Hayallerinizde Silikon Vadisi’nde yepyeni projelerin içinde yer almak mı var? Farklı bir bölümden mezunum, ama yine de içinde teknoloji olan bir işim olsun istiyorum mu diyorsunuz? Sizin için 2018′de dünyada en çok tercih edilen, yüksek maaş ve bol bol teknoloji vadeden meslekleri bir araya getirdik. 

Teknoloji bugün sadece bir sektör değil, aynı zamanda iş arayışında olanlar için hızla büyüyen ve pek çok yeni beceriyi gündeme getiren bir cazibe merkezi haline geldi. Eğer siz de bu yenilikçi dünyada çalışmak, teknolojinin etkili bir parçası olmak istiyorsanız doğru yazıyı okuyorsunuz. Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın yaptığı son araştırmaya göre, teknoloji alanındaki meslekler 2026′de tüm dünyada %13 oranında büyümüş olacak. Yine aynı süre içerisinde 557 bin yeni teknoloji bağlantılı mesleğin ortaya çıkacağı öngörülüyor. Bir diğer çarpıcı veri de maaşlarla ilgili. Araştırma çıktılarına göre Amerika’da teknoloji alanındaki mesleklerin ortalama yıllık maaş oranı 80 bin dolarken, bu oran dünyada 40 bin dolar ile diğer sektörlerden daha yüksek bir oranda seyrediyor. Peki, sağladığı maddi ve manevi tatminle dikkat çeken teknoloji sektörünün parlayan meslekleri neler? 

Bilgi Güvenliği Analisti 

Son Facebook skandalının ardından bilgi güvenliği tüm dünyada konuşulan bir konu haline geldi. Siber atakların çoğaldığı, şirketlerin ve hatta devletlerin hacker tehlikesiyle sık sık karşılaştığı günümüzde bilgi güvenliğinin sağlanması en önemli konular arasında yer alıyor. Bu pozisyonu tercih ettiğinizde, çalıştığınız organizasyonun bilgisayar ağlarının ve sistemlerinin güvenliğinden sorumlu olacaksınız. 

Yazılım Geliştirme Uzmanı 

Son 10 yıldır ağırlıklı olarak teknoloji sektöründe tercih edilen bu mesleğin 2016′ya kadar %13 oranında büyüyeceği öngörülüyor. Teknoloji alanında yaratıcılığını da kullanmak isteyen herkes bu işi tercih edebilir. Yazılım geliştirme uzmanı olarak birbirinden etkileyici bilgisayar programları ve mobil uygulamalar geliştirmeye hazır mısınız? 

Bilgisayar ve Bilgi Araştırma Uzmanı 

Yüzde 19 oranında büyümesi beklenen bu yeni meslek, aslında teknolojinin bilimle buluştuğu yerde başlıyor. Bu meslekte bilim insanları, bilgisayar teknolojisi için yeni yaklaşımlar tasarlıyor ve mevcut teknolojiyi geliştirmenin yollarını arıyorlar. Bu meslekte gününüzün tıp, bilim ve kodlarla iç içe geçeceğini hatırlatalım. 

Veri tabanı Yöneticisi 

Veri tabanı yöneticileri özel yazılımlarla önemli verileri depoluyor ve düzenliyor. Bu işin en önemli kısmı hem verilerin kullanıcılar tarafından kullanılabilir olmasını, hem de güvenliğini sağlamak. Bu mesleğin de %11 oranında büyüyeceği belirtiliyor. 

Bilgisayar Destek Uzmanı 

İster ufak ister kapsamlı olsun, yaşadığımız her türlü bilgisayar sorununda bu insanlara koşuyoruz. Bilgisayar destek uzmanları, belirli bilgisayar ağları içinde çalışan kullanıcılara ve kuruluşlara teknik destek sağlıyor. Bu mesleğin de büyüme oranı %11. 

Web Geliştirme Uzmanı 

Bir web geliştirme uzmanı olarak, özetle internet ortamında çeşitli uygulamalar ve hizmetler geliştireceğinizi söyleyebiliriz. Geleneksel web sitelerinin ötesinde daha yaygın ağlarda çalışmak için de pek çok fırsatınız olacak. Bu mesleğin de büyüme oranının %15 olarak gerçekleşeceğini söylemeden geçmeyelim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir